Co to jest kakao ceremonialne?

W swojej pierwotnej postaci ziarno kakaowca składa się aż z 50 procent tłuszczu, czyli masła kakaowego. Kakao ceremonialne to właśnie takie zmielone ziarna kakaowca, od których nie został oddzielony tłuszcz kakaowy. Kakao ceremonialne można kupić w formie brył lub sztabek, natomiast zwykłe kakao, dostępne powszechnie na sklepowych półkach, to jest tylko oddzielony od tłuszczu kakaowego proszek kakaowy. Czym jeszcze różnią się od siebie te dwie postacie kakao przeczytasz TUTAJ.

Skąd się wzięło określenie “ceremonialne”?

Ceremonialne dlatego, że starożytne ludy w Mezoameryce piły kakao najczęściej podczas ważnych uroczystości i obrzędów. Poza tym było drogie i serwowano je głównie elitom. O kakao wspomina też mitologia Mezoameryki, z której możemy się dowiedzieć, dlaczego plemiona w Ameryce Środkowej przygotowywały kakao w połączeniu z kukurydzą.

Obecnie tym mianem określa się kakao, które powstaje z bardzo dobrej jakości ziaren, jest organiczne, etycznie pozyskiwane (bez szkody na środowisko i z poszanowaniem pracy osób, które je zbierają), jest minimalnie przetworzone (zbiór, fermentacja, suszenie na słońcu i mielenie). Podczas procesu mielenia z ziaren nic nie zostaje oddzielone. Czasami, przed mieleniem, ziarna są prażone, co też czyniły starożytne ludy i robi się tak do dziś między innymi w tradycyjnej kuchni meksykańskiej (o procesie prażenia i o tym, jak to wpływa na ziarno przeczytasz TUTAJ). Proces mielenia sprawia, że tłuszcz kakaowy zaczyna się upłynniać zmieniając kakao w płynną masę, która potem zastyga w temperaturze pokojowej. Stąd bierze się też określenie “pasta kakaowa”. Kakao ceremonialne możesz kupić w formie pokruszonych brył lub w postaci sztabek. Takie minimalnie przetworzone kakao zawiera wiele cennych dla organizmu składników odżywczych – POCZYTAJ TU.

Jak przygotować kakao ceremonialne?

Istnieje na to wiele sposobów. TUTAJ znajdziesz przepis podstawowy, z którego możesz przygotowywać różne inne jego WARIACJE :).

Jeśli chcesz, możesz też popracować z INTENCJĄ pijąc kakao.

W tym sklepie znajdziesz m.in.: dziko rosnące kakao z Boliwii, kakao z Tanzanii, kakao z krainy leniwców w Ekwadorze, kakao peruwiańskie: surowe Criollo, Piura Blanco i prażone w pastylkach oraz oczywiście kakao z Meksyku: Selva Tabasqueño.

Poczytaj też:

Kakao jako lek na wszystko?

 

Prażone czy surowe? Które kakao jest najlepsze?