Kakao jako lek na wszystko?

Niegdyś uważane za lekarstwo na wszystko, kakao jest nadal cenione ze względu na swoje właściwości lecznicze. Na początku XXI wieku naukowcy na powrót zainteresowali się badaniem właściwości kakao i jego wpływem na zdrowie.

Kakao zazwyczaj występuje w postaci proszku kakaowego wytwarzanego przez kruszenie ziaren kakaowych i usuwanie z nich masła kakaowego. Jednak najzdrowsze jest to nieprzetworzone i niealkalizowane kakao. Alkalizacja ma na celu zmniejszenie goryczy w kakao, ale sprawia, że zawartość flawanolu maleje w nim o 60%. Flawonole zaś są silnymi środkami przeciwzapalnymi i przeciwutleniającymi. Kakao jest również źródłem polifenoli, tj. przeciwutleniaczy, które można znaleźć w różnych produktach spożywczych, w tym w owocach, warzywach i winie.

Wykorzystanie kakao lub czekolady jako leku wywodzi się z cywilizacji Olmeków (1500 p.n.e. – 500 p.n.e.). Kakao było również używane przez cywilizacje Majów i Azteków. Najwcześniejsze wzmianki pisane pochodzą z XVI wieku. Według dokumentów z epoki kolonialnej Mezoamerykanie używali kakao do leczenia kaszlu, infekcji, biegunki, dławicy piersiowej, zmęczenia, czerwonki, dny moczanowej, hemoroidów, a nawet problemów z zębami, a także do poprawy funkcji seksualnych. Dostojnicy sprowadzili kakao do Europy około 1552 roku. W XVI i XVII wieku było ono uważane przez europejskich lekarzy za lekarstwo na wszystko i przepisywane na podobne dolegliwości, jak w obu Amerykach. Obejmowały one: ból w klatce piersiowej, gorączkę, problemy żołądkowe, problemy z nerkami i zmęczenie. W XVIII wieku zachodni lekarze przepisywali kakao w leczeniu ospy; uczeni twierdzili, że może opóźniać starzenie się, a żołnierzom podawano czekoladę, aby dodać im energii. W XIX wieku czekolada była opisywana jako potencjalny lek na kiłę i odrę.

Podczas gdy wraz ze zmieniającym się składem batonów czekoladowych i postępem w medycynie zmieniło się postrzeganie czekolady, na początku XXI wieku kilka badań zaczęło przypominać o niektórych jej możliwych korzyściach leczniczych.

Kakao korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu krążenia. Już nawet środowisko medyczne uważa je za skuteczne w obniżaniu ciśnienia krwi i zapobieganiu chorobom serca. Najkorzystniejsze efekty można zaobserwować po suplementacji kakao przez 2 do 8 tygodni. Poprawia ono funkcje mózgu i przepływu krwi do mózgu. Uważa się, że polifenole mogą zmniejszać ryzyko chorób neurodegeneracyjnych. Według “Healthline”: Dwutygodniowe badanie z udziałem 34 starszych osób dorosłych, którym podawano kakao o wysokiej zawartości flawanolu, wykazało, że przepływ krwi do mózgu wzrósł o 8% po jednym tygodniu i o 10% po dwóch tygodniach. Kakao ma swój udział również w łagodzeniu depresji i poprawie nastroju. Badania na małą skalę wykazały, że kakao może pozytywnie wpływać na nastrój kobiet w ciąży i starszych mężczyzn. Nie jest jasne, czy efekty są związane z flawonolami, kofeiną, konwersją tryptofanu do serotoniny lub innymi mechanizmami. Istnieją również ograniczone dowody na to, że kakao może pomóc w utracie wagi, pomóc w leczeniu cukrzycy typu 2, zapobiegać nowotworom dzięki zawartości flawanolu i łagodzić objawy astmy. 

Źródła:

20-latkowie 60 lat później

Co zawiera kakao?

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o kakao, ale boicie się zapytać