Czy twoja kobieta czuje się przy tobie bezpiecznie?

Dla mężczyzny szokująca może być wiadomość, że u kobiety podstawą jej działania jest strach. Dlatego tak bardzo ważne jest dla kobiet poczucie bezpieczeństwa w związku. Kto je jednak ochroni przed samymi mężczyznami?

Na sali pełnej kobiet i mężczyzn padło pytanie: “Czy kiedykolwiek bałeś/bałaś się o swoje życie?”. W odpowiedzi zaledwie paru mężczyzn podniosło rękę, natomiast ręce wszystkich kobiet były w górze. W przypadku mężczyzn strach o życie dotyczył zazwyczaj momentów, kiedy wdali się w bójkę w szkole lub gdy ulegli wypadkowi, czy też w czasie podróży za granicę. Następnie padały kolejne pytania: “Ile z was bało się o swoje życie w ciągu ostatniego roku?”, “Ile z was obawiało się o swoje życie w ciągu ostatniego miesiąca?” oraz “Ile z was obawiało się o swoje życie w ciągu ostatniego tygodnia?”. Gdy padało pytanie za pytaniem, to stopniowo ręce mężczyzn opadały, natomiast ręce WSZYSTKICH kobiet pozostawały wciąż w górze.

To ćwiczenie zwykle szokuje mężczyzn. Jest jedną z rzeczy, o których mężczyźni nie wiedzą o kobietach. Gdyby mieli świadomość tego, że kobietom towarzyszy strach w życiu, to zachowywaliby się stosunku do kobiet zupełnie inaczej.

Strach strachowi nierówny

Strach to uczucie, którego doświadcza każdy, jednak mężczyźni i kobiety doświadczają go inaczej. W przypadku kobiety strach jest wpisany w jej biologię – to fundament doświadczania przez nią życia, niezależnie od tego czy jest tego świadoma, czy nie. Jeśli zaś w życiu kobiety pojawia się partner lub dziecko, czyli ktoś, o kogo się szczególnie troszczy, to ten strach jeszcze się pogłębia.
Zwykłe przejście nocą przez pusty parking jest dla kobiety z punktu widzenia fizjologii zupełnie innym doświadczeniem, niż dla mężczyzny. Jest tak dlatego, że mężczyzna nie nosi w sobie poczucia zupełnej bezsilności w świecie: gdy znajduje się w sytuacji zagrożenia życia, to mężczyzna ma tendencję do wpadania w gniew, a jego reakcja się wzmacnia. Kobieta natomiast, w sytuacji dużego stresu zaczyna czuć strach, bo większosć kobiet czuje bezsilność w dzisiejszym świecie. Świat nie jest bezpieczny dla kobiet. Wystarczy spojrzeć na statystyki.
Większość mężczyzn nie wie, że kobiety postrzegają ich jako niebezpiecznych fizyczne i emocjonalnie i w związku z tym mężczyźni nie mają pojęcia jak zachowywać się w obecności kobiet. Ich niewiedza wynika z tego, że nie rozumieją, iż strach to podstawowe doświadczenie codziennego życia kobiety; jest czynnikiem determinującym to, czego kobiety naprawdę chcą w związkach.

Najważniejszą rzeczą dla kobiety w związku jest wiarygodność.

Zdolność do zaufania komuś jest dla kobiety definicją bezpieczeństwa. Poczucie bezpieczeństwa jest największą motywacją, dla której kobieta wchodzi w ogóle w związek. Kobieta chce być chroniona przez mężczyznę. Ale przede wszystkim należy ją chronić przed mężczyzną!
Zaufać komuś oznacza móc na kimś polegać. Jednak, żeby stać się godnym zaufania musisz wiedzieć, co jest najlepsze dla osoby, z którą jesteś. Dlatego też najważniejszą rzeczą w związku jest dostrojenie się do tej drugiej osoby. Dostrojenie to umiejętnosć doprowadzenia do harmonii, jest to poczucie bycia z kimś jednością.

Grać na tych samych falach

Żeby wiedzieć, czym jest dostrojenie, wyobraź sobie, że siedzisz w samochodzie i kręcisz pokrętłem od radia. Jeśli chcesz posłuchać konkretnej stacji radiowej, to musisz ustawić pokrętło na określoną częstotliwość. Nie inaczej jest z ludźmi. Aby móc dostrzec innych ludzi, musisz się do nich dostroić, zajrzeć w nich, wczuć się w nich, usłyszeć i całkowicie zrozumieć. Zasadniczo, musisz się do nich dostroić tak, jakbyś był nimi: dostroić się do ich emocji, wyobrazić sobie ich doświadczenia, zrozumieć co druga osoba czuje. Dzięki temu będziesz wiedzieć, co tej drugiej osobie powiedzieć i co zrobić.
Jeśli nie dostroisz się do kobiety, to nie będziesz miał pojęcia, co tak naprawdę leży w jej najlepszym interesie. Możesz MYŚLEĆ, że wiesz – i tak uważa wielu mężczyzn: “Och wiem, co jest dla niej najlepsze”, ale tak naprawdę NIE WIESZ.

Klucz do jej serca

Proces dostrojenia, który rozwija więź emocjonalną i który umacnia twoją pozycję osoby godnej zaufania i sygnalizuje kobiecie, że jest bezpieczna – jest najważniejszą rzeczą, jaką kiedykolwiek nauczysz się robić w związku.
Zatem, najważniejszą rzeczą dla mężczyny jest zrozumienie, że kiedy chce wejść w związek z kobietą, to musi umieć dostroić się do niej i sprawić, by kobieta widziała w nim człowieka godnego zaufania. Mężczyzna, który potrafi to robić, ma dosłownie klucz do serca każdej kobiety.
Jeśli mężczyzna byłby na tyle dostrojony, by dostrzec różnicę między kobiecym a męskim postrzeganiem życia i że strach jest postawą doświadczania życia przez kobiety, to z pewnością zachowywałby się w jej obecności zupełnie inaczej. Zmieniłyby się jego priorytety na takie, które zapewniałyby kobiecie poczucie bezpieczeństwa w każdej sytuacji, a w szczególności w jego obecności.

Mam za mało seksu!

A co robią mężczyźni, którzy nie posiadaja takiej percepcji strachu jak kobiety? Często umniejszają ich emocje, odrzucają je, odwracają od nich uwagę, i, co gorsza, dają jej do zrozumienia, że zwariowała, że coś jest z nią nie tak, że się tak czuje. Innymi słowy, mężczyźni zachowują się tak, jakby kobiety nie powinny się tak czuć, bo oni sami tak się nie czują. Zachowując się w ten sposób sygnalizujesz kobiecie, że nie dajesz jej poczucia bezpieczeństwa. Zwiększasz jej strach, dajesz do zrozumienia, że jej nie widzisz, nie słyszysz, nie czujesz i nie rozumiesz. Że nie będziesz przy niej, że nie zależy ci na jej dobru, że się nią nie zaopiekujesz ani jej nie ochronisz i że z tobą, to ona może poczuć się jeszcze gorzej.
Ta dynamika mężczyn, którzy nie czynią potrzeby bezpieczeństwa u kobiety swoim priorytetem w związku, ma poważne konsekwencje. To, na co mężczyźni rozpoczynający terapię dla par najczęściej się skarżą, jest niewystarczająca ilość seksu. Nie chodzi również o to, żeby myśleć o facecie jak o kompletnym dupku, któremu zależy wyłącznie na seksie. Prawda jest taka, że mężczyźni potrzebują tak samo bliskości emocjonalnej w związku, jak kobiety. Jednak większość mężczyzn oczuwa potrzebę seksu, aby poczuć więź emocjonalną. Natomiast kobieta potrzebuje więzi emocjonalnej, by uprawiać seks i żeby NAPRAWDĘ się podniecić, musi czuć się bezpiecznie. Dostrojenie się do niej, czyli zachowywanie się tak, by czuła, że jesteś godny zaufania, jest tym, co sprawia, że czuje tę więź emocjonalną.

BDSM pełne zaufania

Niektórzy z was powiedzą: “Chwilka, niektóre kobiety przecież lubią ten strach”. Otóż NIE, bo kobieta może zachowywać się tak, JAKBY była podniecona, potrafi udawać orgazm. Tak naprawdę kobieta nie może się podniecić, jeśli nie czuje się bezpiecznie. To jest biologicznie niemożliwe.
Następnie przytoczysz jeszcze jeden “niepodważalny” argument, bo przecież niektórych ludzi podnieca BDSM, czyli zniewolenie i praktyki sadomasochistyczne. Relacje BDSM to najciekawsze zjawisko do badań pod kątem zgłębiania różnic pomiędzy postrzeganiem strachu między kobietami a mężczyznami. W rzeczywistości w związku, w którym są praktyki BDSM poziom bezpieczeństwa jest znacznie wyższy, niż w przeciętnych związkach. Ten poziom bezpieczeństwa musi być tak wysoki, by kobieta mogła się czuć na tyle bezpiecznie, by dać się związać partnerowi. W takim związku potrzeba jeszcze większego zapewnienia o bezpieczeństwie po to, by móc tak dalece rozciągnąć swoje granice.
Jeśli jesteś mężczyną niedostępnym emocjonalnie to ważne, żebyś wiedział, że nie możesz zapewnić bezpieczeństwa kobiecie, z którą jesteś. Dlaczego? Bo nie jesteś dla niej obecny i, co za tym idzie – nie jesteś godny zaufania. To powoduje w kobiecie poczucie osamotnienia, a dla kobiety samotność równa się niebezpieczeństwu. I to jest gwarancją tego, że taki związek się zakończy.

Strach jest niemodny

Bądźmy szczerzy: w dzisiejszym świecie strach jest postrzegany jako słabość. Będziesz wręcz wyśmiewany za odczuwanie strachu. Co więcej, jesteśmy tak przyzwyczajeni do odczuwania strachu, że jeśli zapytasz przecietną kobietę: “Czy cały czas odczuwasz strach?”, odpowie, że nie, bo nawet nie zauważa, strach jest fundamentem doświadczania przez nią życia. Kobietom trudno jest się przyznać, że żyją w strachu o swoje bezpieczeństwo fizyczne i emocjonalne niemal cały czas. Kobiety są chwalone, jeśli grają twarde dziewczyny, gdy mówią, że nie czują strachu. Kobiety są chwalone, gdy mówią, że nie potrzebują mężczyzny. W dzisiejszym świecie silna kobieta to taka, która nie okazuje strachu. Mężczyźni nie mają pojęcia, co czują kobiety, bo walczyły o prawa równe mężczyznom. Odwaga nie jest słaboscią, zgadza się? Jednak odwaga idzie w parze ze strachem. A odwaga to coś, czym charakteryzują się wszystkie kobiety. Dlaczego? Bo żyją w ciągłym strachu i pomimo niego.
Nawet, jeśli kobieta nie okazuje strachu, to zareaguje na twoje zachowanie w taki sposób, żeby miała pewność, że poświecisz się, by mogła poczuć się bezpiecznie, szczególnie przy tobie.

Troszczący się facet jest sexy

Jako mężczyzna zadaj sobie to pytanie: “Jeśli na 100 procent bym wiedział, że w tej sytuacji ta kobieta odczuwa strach, to co mógłbym powiedzieć i jak się zachować?” Nie ma nic bardziej seksownego i pożądanego dla kobiety na tym świecie, niż mężczyzna, który zawsze szuka sposobów, aby zapewnić jej bezpieczeństwo i dobre samopoczucie.

Źródło TEKSTU

Foto: Internet