SMOCZA KREW

Smocza krew albo inaczej Sangre de drago to naturalna żywica pochodząca z tropikalnych drzew potocznie nazywanych “smoczymi drzewami”. Mogą to być: trójskrzyn pstry, pterokarpus, daemonorops lub dracena. Nazwa żywicy wzięła się stąd, że ma ona ciemnoczerwony kolor. Była stosowana od tysiącleci do różnych celów. Używali jej starożytni Grecy, Rzymianie, Hindusi, Chińczycy oraz mieszkańcy Środkowego Wschodu. Niektóre z tych zastosowań sprawdzały się w leczeniu różnych dolegliwości.

Używano jej również jako barwnika, farby, kadzidła lub w celach duchowych. Ma silny słodkawy aromat, jednak niepodobny do wanilii czy innych przypraw. Żywice pozyskiwane z draceny i daemonorops są dziś najbardziej popularnie i mają najszersze zastosowanie. 

Czy jednak gra jest warta świeczki?
Przyjrzyjmy się właściwościom smoczej krwi. Jej zastosowanie zmieniało się na przestrzeni wielu lat. Dawniej przypisywano jej właściwości leczące wszelkie choroby. Kiedyś uważano, że przyspiesza gojenie się ran, a niektórzy uzdrowiciele używali jej do leczenia chorób układu oddechowego. Obecnie smocza krew jest stosowana przede wszystkim na dolegliwości układu trawiennego i wydalniczego. Do dziś również używa się jej w wielu praktykach duchowych, jak np.: wicca, hoodoo, voodoo i w szamanizmie oraz niektórych rytuałach magii ludowej. Ponadto jest składnikiem niektórych naturalnych farb, barwników, lakierów i kadzidełek.

Trójskrzyn pstry

Co mówią badania?
Smocza krew, wykorzystywana najpierw w tradycyjnym domowym leczeniu, stała się szeroko rozpowszechnionym suplementem diety. Oto niektóre poparte badaniami korzyści zdrowotne jakie przynosi stosowanie tej żywicy.

Wrzody
Badania dowodzą, że smocza krew może wspomagać leczenie różnego rodzaju wrzodów. Należy tu zaznaczyć, że chodzi tu wrzody zewnętrzne, a nie wewnętrzne. W 2015 roku studium przypadku pokazało, że smocza krew łagodzi odleżyny i owrzodzenia. Badania dotyczyły jednak tylko jednego gatunku “smoczego” drzewa: daemonorops draco, którego żywica jest dziś powszechnie stosowana. Inne badanie, w 2011 roku, pokazało, że smocza krew wspomaga leczenie owrzodzeń cukrzycowych. Jednak w tym przypadku żywica była jednym z wielu składników ziołowej maści. Smocza krew może wspomóc leczenie zewnętrznych owrzodzeń, ze względu na właściwości antybakteryjne, jednak badania w tym zakresie nie są jeszcze kompletne i nie zastąpią konsultacji z lekarzem.
Działanie antydrobnoustrojowe smoczej krwi zapewnia ochronę lub może nawet likwidować takie patogeny jak bakterie, grzyby i wirusy. W jednym z badań przeprowadzonych w 2011 roku stwierdzono, że żywica pozyskana gatunku dracaena cinnabari ma działanie przeciwdrobnoustrojowe, dzięki czemu może być konserwantem żywności. Natomiast w 2013 roku również wykazano te właściwości w badaniu in vitro (w probówce lub innym pojemniku znajdującym się poza ciałem). Smocza krew nie może zastąpić antybiotyków w walce z chorobami, ale może załagodzić objawy niektórych infekcji.

Działanie przeciwbiegunkowe
W czasach starożytnych powszechnie stosowano smoczą krew na niedomagania układu trawiennego. Niektóre z badań potwierdzają takie działanie żywicy w przeszłości i dziś. Była stosowana szczególnie do leczenia biegunki i czerwonki. Zawdzięcza się to dzięki jej antydrobnoustrojowym właściwościom, które mogą zabijać patogeny wywołujące te choroby. Jednak badania w tym zakresie wciąż trwają, dlatego w przypadkach, które zostały wymienione, nie można uznać żywicy za zastępczą metodę leczenia.

Pterokarpus

Działanie przeciwzapalne
Badania wykazały również potencjał antyoksydacyjny smoczej krwi. Wskazuje to na pewne właściwości przeciwzapalne, potwierdzone w badaniu z 2017 roku. Dowody na to są jednak niepełne, ponieważ badania dotyczyły smoczej krwi pochodzącej z różnych odmian: daemonorops draco i dracaena draco. Dlatego nie można uznać, że tak działa żywica z każdego gatunku smoczego drzewa. Przyjmowanie smoczej krwi jako suplementu może wykazywać działanie antyoksydacyjne, jednak również w tym zakresie wciąż potrzebne są badania.

Działanie przeciwcukrzycowe
Chociaż badania nie są zakończone, to istnieją wskazania, że smocza krew może wspierać leczenie lub zapobiegać cukrzycy. Jedne ze studiów przeprowadzonych in vitro w 2016 study pokazały przeciwcukrzycowe działanie żywicy. Dowiodło tego badanie z 2013 roku przeprowadzone na zwierzętach. W obu badaniach żywica pochodziła z draceny. Nie jest to dowodem na to, że smocza krew może zapobiegać lub leczyć cukrzycę u ludzi, jednak otwiera to drzwi do przyszłych badań nad możliwym zastosowaniem leków na cukrzycę.

Działanie przeciwnowotworowe
W smoczej krwi wykryto również potencjał antynowotworowy, ale badania są w tym zakresie na wczesnym etapie.

FOTO: Wikipedia

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi wskazania do leczenia jakichkolwiek dolegliwości.

Zamówienia z www.okakao.pl i rapee.pl mogą być łączone. Za przesyłkę zapłacisz tylko raz.