COPAIBA

Copaifera officinalis (źródło grafiki: Wikimedia Commons)

Olejek copaiba (lub balsam copaiba), to żywica niosąca wiele korzyści dla ludzkiego organizmu: układu trawiennego, wydalniczego, moczowego, immunologicznego i oddechowego.

Olej ten pozyskuje się z Copaifera officinalis, drzewa znanego również jako Copaíba lub Copaibeira, które rośnie w Ameryce Południowej. Można je również znaleźć na terenie brazylijskiej Amazonii. W Brazylii jest w sumie 5 różnych gatunków Copaíby. Jest to drzewo bogate w olejki eteryczne, ma także silne działanie bakteriobójcze.

Spektrum zastosowań

Olej ten jest stosowany w leczeniu problemów związanych z układem moczowym i drogami oddechowymi, a także do dezynfekcji i leczenia ran lub problemów skórnych. Po ekstrakcji olej ten może być stosowany w formie kapsułek w różnych maściach i kremach przeciwzapalnych oraz leczniczych, a także w balsamach. Można go dodawać do szamponów przeciwłupieżowych, do produktów przeznaczonych do pielęgnacji jamy ustnej, cery trądzikowej, a także do mydeł, pianek do kąpieli i produktów do higieny intymnej. Ponadto olej ten służy do utrwalania perfum i zapachów w przemyśle. Po spożyciu w postaci kapsułek zaleca się przyjmowanie 2 kapsułek dziennie (zaleca się dawkę 250 mg na dobę).

Dla zdrowia i urody

W stosowaniu na skórę zaleca się naniesienie kilku kropel oleju na leczony obszar, a następnie masowanie w celu całkowitego wchłonięcia. Olej przyśpiesza gojenie się ran oraz dezynfekuje. Ma także właściwości antyseptyczne i wykrztuśne. Znajduje zastosowanie w leczeniu chorób płuc, kaszlu oraz w zapaleniu oskrzeli oraz w czerwonce. Ponadto zaleca się go w problemach z trzymaniem moczu i w zapaleniu pęcherza moczowego; działa moczopędnie. Pomaga w leczeniu problemów skórnych, takich jak łuszczyca, dermatozy, egzemy czy pokrzywka, a także w leczeniu problemów ze skórą głowy – łagodzi objawy swędzenia i podrażnienia.

Żywica ma właściwości, które rozrzedzają i wspomagają wydalanie plwociny, diuretyków [leków moczopędnych – przyp.], środków przeczyszczających, stymulantów i emolientów, które zmiękczają skórę. Olej spożywany w małych ilościach lub w postaci kapsułek działa bezpośrednio na żołądek, drogi oddechowe i moczowe. Przywraca prawidłowe funkcjonowanie błon śluzowych w organizmie oraz przyśpiesza gojenie. Po naniesieniu miejscowym, w postaci kremu, maści lub balsamu, ma silne działanie bakteriobójcze, gojące i zmiękczające, przyśpieszające ziarninowanie się tkanek. 

Skutki uboczne

Stosowanie oleju copaiba najlepiej przeprowadzić pod kierunkiem lekarza lub fizjoterapeuty. W przeciwnym razie może powodować pewne skutki uboczne, szczególnie po spożyciu, takie jak: wymioty, nudności i biegunka. Jest on przeciwwskazany dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią oraz dla pacjentów z nadwrażliwością żołądka.

Niektóre badania wskazują również, że olej copaíba ma właściwości, które okazały się skuteczne w leczeniu różnych rodzajów raka i gruźlicy.

Zamówienia z www.okakao.pl i rapee.pl mogą być łączone. Za przesyłkę zapłacisz tylko raz.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi wskazania do leczenia jakichkolwiek dolegliwości.